خلاصه مذاکرات جلسه علنی

 مورخ 98/5/6(نوبت صبح)

نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست آقای دکتر مسعود پزشکیان  ساعت 9:24 دقیقه با حضور بیش از دو سوم نمایندگان آغاز شد.

 آقای سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستور کار صحن علنی امروز را به شرح زیر قرائت کرد:

 

 ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی در مورد لایحه تجارت اعاده شده از شورای نگهبان.

گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی.

گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری.

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح استفساریه بند ۲ ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم.

گزارش کمیسیون عمران در مورد لایحه موافقتنامه سرویس‌های هوایی دوجانبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت.

 

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح اصلاح ماده ۱۳۳ قانون مالیات‌های مستقیم.

آقای جمالی نوبندگانی در نطق میان دستور:

ایران تنها از توافق متضمن عزت و منافع ملی کشور حمایت می‌کند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن حمایت همه جانبه از دستگاه دیپلماسی، تاکید کرد: ما فقط از توافقی حمایت می‌کنیم که متضمن عزت و منافع ملی کشورمان باشد.

آقای محمدجواد جمالی نوبندگانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، گفت: هفته دولت را به همه کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی، کارمندان و بازنشستگان تبریک عرض نموده و یاد شهیدان رجائی و باهنر را گرامی می‌داریم. امیدوارم بار دیگر میهنمان شاهد فرزندانی این چنین شایسته، وارسته و خالصا لوجه الله باشد، سرمشق قرار گرفتن مشی ایشان می‌تواند برای همه مسئولین نظام مفید و کارگشا باشد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم چنین اول شهریورماه که روز پزشک نام گرفته را به همه پزشکان و همکاران خودم در اقصی نقاط کشور تبریک عرض نموده و بدانید علیرغم برخی بی مهری‌ها که در حق شمایی که در دوران دفاع مقدس، سیل و زلزله و حوادث غیرمترقبه بی مزد و منت در خدمت مردم بود و هستید، هم چنان به عنوان سرمایه های علمی و اجتماعی این سرزمین مطرح و مورد احترام و وثوق مردم قدرشناسید.

وی با یادآوری نزدیکی هفته دفاع مقدس، ادامه داد: یاد و خاطره رزمندگان، ایثارگران و بخصوص شهدای گرانقدر را گرامی داشته و امیدواریم همواره مشی و منش و فداکاری های این جوانان رشید و برومند کشور سرلوحه و الگوی همه ما باشد و بدانیم که امنیت و حضور ما در هر مسئولیتی مرهون خون این شهداست پس مواظب باشیم. البته متاسفانه امروزه قاطبه ایثارگران، جانبازان و خانواده معزز ایثارگران از برخی مشکلات و کمبودها بخصوص در زمینه بهداشت و درمان گله مند هستند.

آقای جمالی نوبندگانی با بیان اینکه ماه محرم در پیش است و امیدوارم مانند همیشه مردم و هیات مذهبی در زنده نگه داشتن اهداف امام حسین (ع) و یارانش اهتمام ورزند، درخواست کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند انشاءالله این مراسم به دور از بدعت‌ها و اقدام خلاف شئون که باعث سوءاستفاده دشمنان اسلام می‌شود، صورت گیرد. امام راحل فرمودند محرم و صفر اسلام را نگه داشته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در چند روز گذشته شاهد گردهمایی گروه هفت در فرانسه بودیم که در این گردهمایی مواضعی از سوی سران کشورهای فرانسه، انگلیس و آمریکا اتخاذ شد. در حالی که جمهوری اسلامی ایران صادقانه و متعهدانه در موضوع توافق هسته‌ای ورود کرد که این خود مورد تایید دستگاه‌های نظارتی و مقامات دیپلماتیک کشورهای اروپایی، آمریکا، چین و روسیه بود. این اظهار نظرها در خصوص عدم دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای فرار رو به جلو و برای پوشش دادن به نقض عهدهایش است.

وی ضمن حمایت همه جانبه از دستگاه دیپلماسی کشور، گفت: ضمن حمایت همه جانبه از دستگاه دیپلماسی اعلام می‌داریم که ما فقط از توافقی  حمایت می‌کنیم که متضمن عزت و منافع ملی کشورمان باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی از اقدامات قوه قضائیه در رسیدگی سریع و قاطع به پرونده مفسدان اقتصادی تشکر کرد و گفت: لازم است از برخوردهای قاطع و سریع و بدون خط قرمز قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی در کشور حمایت کرد و امیدوارم در کنار این برخوردها حتما با کسانی هم که در نقش ناظر، بازرس و از این قبیل مسئولیت ها بوده‌اند و به دلیل کوتاهی یا احیانا همکاری ایشان فسادی صورت گرفته، برخوردی به مراتب شدیدتر صورت گیرد.

آقای جمالی نوبندگانی یادآور شد: از سازمان برنامه و بودجه در جهت پرداخت معوقات فرهنگیان عزیز که از ارکان مهم جامعه می باشند، تشکر می‌کنم، امیدوارم این سازمان در جهت اجرای کامل این پرداخت‌ها نظارت کاملی داشته باشد تا انشاءالله خللی در ادامه کار صورت نگیرد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در رابطه با ساخت و افتتاح اورژانسی بیمارستانی 80 تخته بیمارستان ولی‌عصر شهرستان فسا از وزارت بهداشت تشکر کرده و امیدوارم جناب دکتر نمکی دستورات لازم برای تسریع در ساخت بیمارستان آموزشی درمانی امام حسین (ع) صادر فرمایند و در این رابطه نیز از مساعدت سازمان برنامه و بودجه برای تامین کادر پرستاری و پیراپزشکی بهره مند شویم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از وزارت راه و شهرسازی نیز می‌خواهم بحث تامین قیر برای پروژه هایی که آمده آسفالت است را بدون هیچ تبعیضی حل و فصل نماید./

 

آقای محمودی شاه‌نشین در نطق میان دستور:

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با دست پر این مسئولیت را پذیرفته باشد

عضو کمیسیون امورداخلی در مجلس می‌گوید: بیان مشکلات فرهنگیان در حال تبدیل شدن به یک عادت مزمن و روزمره است لذا امیدوارم وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با دست پر و قول مساعد سازمان برنامه و بودجه این مسئولیت را پذیرفته باشد.

آقای محمد محمودی در نشست علنی امروزدر مجلس شورای اسلامی نطق میان دستور خود را قرائت کرد.

متن نطق نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد و عضو کمیسیون امورداخلی و شوراهای در مجلس شورای اسلامی بدین شرح است؛

 

بسم الله الرحمن الرحیم

فضای مه‌آلود موجود، شرایط تشخیص خادم از خائن را سخت کرده است

ذکر یاد و خاطره شهیدان رجائی، باهنر و شهدای دولت در این هفته گرامی پیامی دارد بزرگ، پیامی برای همدلی و وحدت کلمه، پیامی برای تلاش مضاعف جهت دستیابی به اهداف بزرگ انقلاب و حفظ منافع ملی، پیامی رسا برای اینکه دولت‌ها خادمان ملت هستند و مردم ارباب دولت‌ها، مردم صاحب اصلی این نظام هستند، فضای مه‌آلود موجود، شرایط تشخیص خادم از خائن را سخت کرده است، اوایل انقلاب دشمنان این مرز و بوم و استکبار جهانی، مسئولان نظام و دولتمردان، معتمدان مردم و جوانان انقلابی را با گلوله و بمب مورد هدف قرار دادند، امروز روش تغییر کرده  است، تهمت، اتهام، بدبینی، بی‌اعتمادی، گلوله‌هایی هستند که توسط دشمن پلید و دوستان بی‌انصاف به سوی خادمان این انقلاب نشانه و شلیک می‌شود.

اقتدار کشور، توان مقابله با تهدیدهای دشمن، توانمندی نیروی دفاعی سپاه و ارتش و نیروی انتظامی و دستیابی به تکنولوژی‌ها و فناوری‌های دفاعی و بازدارنده، رشد علمی کشور در این مقطع قطعا در تاریخ ثبت و ضبط خواهد شد. از خداوند متعال آرزوی سلامتی و توفیق رهبر معظم انقلاب و همه خادمان از دولت و قوه قضائیه و مجلس را مسئلت دارم.

اما نکات چند در خصوص مسائل حوزه انتخابیه و تذکر و یادآوری

از تلاش وزارت بهداشت و درمان و جدید در احداث بیمارستان‌های 160 تختخوابی شهرستان های ملارد و قدس تشکر می‌کنم، پیشرفت چشمگیر این پروژه‌ها ستودنی است و از دانشگاه علوم پزشکی ایران تقاضا دارم که در تدارک و حمایت مالی پروژه بیمارستان 313 تختخوابی حضرت امام خمینی (ره) شهرستان شهریار جدیت و حمایت بیشتری داشته باشد.

متاسفانه طی سال‌های گذشته نقش تامین اجتماعی در حمایت از افراد تحت پوشش خود، کارگران عزیز و خانواده‌های‌شان و مستمری‌بگیرها در شهرهای ملارد و قدس و باغستان، صباشهر، صفادشت و شاهدشهر، وحیدیه، فردوسیه ناچیز است و هیچ تلاشی برای ارائه خدمات دیده نمی‌شود و 5 سال است در رابطه با بیمارستان 12 بهمن شعبه و درمانگاه ملارد دستوراتی داده شده و با وجود آنکه چندین دستور از وزرای پیشین و فعلی کار و تعاون و امور اجتماعی و 3 مدیرعامل رئیس  تامین اجتماعی برای تحقق این مهم داده شده است اما ظاهرا در اثر اقدامات بدنه ندارد و راه خودشان را می‌روند.

رها کردن ایثارگران و خانواده شهدا در پیچ و خم معیشت نا به سامان گناهی نابخشودنی است

امروز به جد می‌گویم غافل شدن از ایثارگران و خانواده محترم و معزز شهدا و رها کردن آن‌ها در پیچ و خم معیشت نا به سامان گناهی نابخشودنی است لذا بیمه تکمیلی، قوانین سخت برای وام مسکن این عزیزان، اشتغال فرزندان و غیره نیاز مبرم به توجه دارد.

وزیر  پیشنهادی آموزش و پرورش با دست پر و قول مساعد سازمان برنامه و بودجه این مسئولیت را پذیرفته باشد

باز هم از فرهنگیان بگویم، همکاران عزیزم، بیان مشکلات فرهنگیان در حال تبدیل شدن به یک عادت مزمن و روزمره است لذا توجه می‌خواهد و توجه، امیدوارم وزیر محترم پیشنهادی حاج میرزایی با دست پر و قول مساعد سازمان برنامه و بودجه و کمک دولت این مسئولیت را پذیرفته باشد.

ضمن تقدیر و تشکر از تصمیمات اخیر سازمان اوقاف و امور خیریه درخصوص تبدیل به احسن و صدور اسناد مالکیت املاک شهر قدس به جد خواهش و تمنا دارم موضوع اختلاف موقوفه در امیریه (بردآباد) که سال‌ها است مردم را گرفتار کرده رسیدگی و حل و فصل کنند.

از وزیر محترم نیرو و معاونان تلاشگر وی به دلیل تاسیس و افتتاح پست 400 به 63 کیلووات صفادشت که در 2 روز گذشته به بهره‌برداری رسید، تشکر می‌کنم، به جد حمایت و پشتیبانی خود را از طرح ها و ابهامات این وزارتخانه در احداث پست‌های 63 به 20 شهریار و همچنین آب شرب سالم از آب‌های سطحی و رودخانه کرج جهت آب شرب شهرستان های شهریار، قدس و ملارد و احداث و تکمیل تصفیه‌خانه‌های حوزه انتخابیه جهت استفاده برای امور کشاورزی و صنعتی اعلام کنم، امید است با سرعت و تسریع عملیات اجرایی، کام مردم منطقه را هرچه زودتر شیرین کنند./

 

پایان جلسه علنی ۵ شهریور ماه/ نشست بعدی مجلس ۱۰ شهریور

رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی را به صدا درآورد.

 

آقای دکتر علی لاریجانی زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه، 5 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 14 دقیقه به صدا درآورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه بعدی مجلس رأس ساعت 8  روز یکشنبه 10 شهریور ماه با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود./