چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧
 


  چاپ        ارسال به دوست

رنجبرزاده:

طرح تحول سلامت باید ادامه داشته باشد/ تنها ۲۲درصد از بودجه اختصاص یافته به وزارت بهداشت تزریق شده است

به گزارش وبدا، اكبر رنجبرزاده عضو هيات رئيسه مجلس و نماينده مردم اسدآباد با بيان اينكه در طرح تحول سلامت بيش از ٥٠ درصد هزينه ها متوجه نيازمندانى است كه به مراكز بهداشتى و درمانى مراجعه مى كنند، گفت: خوشبختانه با اجراى طرح تحول سلامت پرداختى از جيب مردم كاهش پيدا كرد و به همين دليل اين طرح بايد با قوت ادامه پيدا كند.

وى ادامه داد: با توجه به اينكه بودجه كشور كاهش پيدا كرده و آمار بيكارى بالاست مردم از نظر گذران معيشت با مشكلاتى مواجه هستند به همين دليل ادامه طرح تحول سلامت يكى از واجبات و ضروريات است و پرداختى از جيب مردم نبايد افزايش پيدا كند.

عضو هيات رئيسه مجلس شوراى اسلامى، سطح بندی خدمات را يكى از راهكارهاى موثر در مديريت هزينه هاى وزارت بهداشت دانست و افزود: اگر وزارت بهداشت بتواند سطح بندى خدمات را ايجاد كند هزينه ها تا حد زيادى مديريت مى شوند زيرا ضرورتى وجود ندارد كه همه افراد از خدمات رايگان استفاده كنند.

نماينده اسدآباد با بيان اينكه طرح تحول سلامت به عنوان يك يارانه يا حمايت مالى مورد تاييد نمايندگان مجلس است، ادامه داد: اگر وزارت بهداشت بتواند در اجراى طرح تحول سلامت، قشر ضعيف جامعه را هدف گيرى كند، قدم موثرى برداشته مى شود و بايد توجه داشت كه حتى اگر وزارت بهداشت نتواند اين هدف گيرى را اجرا كند با اين حال نبايد پرداخت از جيب مردم افزايش پيدا كند بلكه بايد سير نزولى داشته باشد، زيرا افزايش آن براى مردم و كشور خطرناك است.

رنجبرزاده با اشاره به منابعى که به منظور اجراى طرح تحول سلامت در بودجه در نظرگرفته شده است، گفت: منابع پايدار براى اجراى طرح تحول سلامت بايد ديده شود البته تا حدودى در اين زمينه تدابيرى انديشيده شده است و در اين راستا تخصيص ماليات بر ارزش افزوده، هدفمندى يارانه ها، ماليات بر كالاهاى آسيب رسان و تقويت بيمه ها در لايحه بودجه دولت به عنوان منابع پايدار در حوزه سلامت در نظر گرفته شده اند.

عضو هيات رئيسه مجلس شوراى اسلامى به عدم تخصيص منابع در نظر گرفته شده به وزارت بهداشت براى اجراى طرح تحول سلامت اشاره كرد و افزود: تخصيص ارزش افزوده به وزارت بهداشت در سال جارى بسيار محدود بود و از بودجه ماليات بر ارزش افزوده اى که سهم وزارت بهداشت بود تا كنون تنها ٣٢ درصد پرداخت شده است ، براى ادامه طرح تحول سلامت بايد بر اساس، قانون بودجه ها تخصيص پيدا كند زيرا با تحقق قانون مشكلات وزارت بهداشت تا حد زيادى حل مى شوند.

رنجبرزاده با تاكيد بر مديرت هزينه ها با اجراى طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع گفت: تاكيد نمايندگان مجلس بر اين است كه وزارت بهداشت طرح پزشك خانواده، نظام ارجاع، پرونده الكترونيك سلامت، تدوين راهنماهاى بالينى و تعريف خدمات سلامت را كه در قانون برنامه ششم توسعه وجود دارند قانونمند و اجرايى كند زيرا با اجراى اين موارد هزينه ها تا ميزان زيادى كاهش پيدا مى كند.

وى به تخصيص ٢ هزار ميليارد تومان اعتبار براى اجراى طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع و پرونده الكترونيك سلامت اشاره كرد و افزود: استقرار نظام ارجاع در كاهش هزينه ها بسيار موثر است هرچند ممكن است براى اجرا زيرساخت هايى نياز و كمبود اعتبار وجود داشته باشد.

عضو هيات رئيسه مجلس شوراى اسلامى خاطرنشان كرد: به منظور حل مشكلات وزارت بهداشت در تلاشيم تا در كميسيون تلفيق و بودجه مجلس توافقاتى صورت گيرد تا اين وزارتخانه در نيمه راه دچار كسرى بودجه ١٠ ميلياردى نشود البته يكى از مشكلات وزارت بهداشت اين است كه بودجه هاى تخصيص يافته تزريق نمى شوند و تاكنون تنها ٣٢ درصد بودجه تزريق شده است.

وى تصريح كرد: تاكيد نمايندگان مجلس بر اين است كه بودجه هاى تخصيص يافته به سمت واقعى شدن حركت كنند البته در بودجه ٩٧ منابع واقعى ديده شده است و تغييرات مثبتى مشاهده مى كنيم اگر منابع ديده شده به خوبى تخصيص پيدا كند اميدوار هستيم كه وزارت بهداشت دچار مشكل نشود اما بايد به اين نكته توجه كرد كه مطالبات گذشته وزارت بهداشت كه ناشى از بدهى بيمه ها و دولت به بيمارستان ها، داروخانه ها و پزشكان بوده همچنان به قوت خود باقى است و براى اين موضوع بايد چاره انديشى شود. 


١٤:٤٣ - شنبه ٢ دی ١٣٩٦    /    عدد : ١٧٠٧٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18615 | بازدید امروز : 85 | کل بازدید : 123116 | بازدیدکنندگان آنلاين : 6 | زمان بازدید : 0.74