سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در زنجان:

پیشگیری از موازی کاری از وظایف مسئولان از جمله معاونت اجتماعی است

 به گزارش وبدا، دکتر ابراهیم گلمکانی در نشست مشترک نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با خیریه‌های حوزه سلامت استان زنجان با ابراز خرسندی از حضور در زنجان اظهار داشت: حضور در این جلسه و آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان که بنای آن توسط یک خیر نهاده شده است، مایه خرسندی است.

دکتر گلمکانی در این خصوص افزود: رویکرد موجود در استان زنجان از جمله بازدید از امکانات ایجاد شده توسط خیّران در بیمارستان ولی‌عصر (عج) و آشنایی با چهره‌هایی که نگاهی نو در حوزه سلامت ایجاد کرده‌اند، رویکردی بسیار اثربخش است.  

وی با بیان اینکه با ظرفیت‌های ایجاد شده توسط خیّران در زنجان به هنگام ورود آشنا شده که نمونه آن خیریه مهرانه است، ادامه داد: تکمیل فاز دوم بیمارستان ولی‌عصر (عج) آن را تبدیل به بیمارستان بی‌نظیر در کشور خواهد کرد که این حد از تلاش و همت توسط خیّران قابل تقدیر و قدردانی است. 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خیریه مهرانه را نماد اعتماد مردم و خیّران اعلام کرد و افزود: این مرکز نمونه یک تلاش همگانی است و نباید از حاشیه ها ترسید و مکدر شد و باید مسیر بزرگ پیش‌ رو را طی کرد، چراکه حوزه سلامت، حوزه وسیعی است.   

دکتر گلمکانی با اعلام برنامه کشوری جهت کاهش هزینه‌های حوزه سلامت برای مردم، تصریح کرد: برای رسیدن به این مهم باید تلاش کرد و تحقق این مهم بدون ورود و فعالیت خیّران غیرممکن است.

وی در پایان تاکید کرد: پیشگیری از موازی کاری از وظایف مسئولان از جمله معاونت اجتماعی است.  

در ادامه نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست اظهار داشت: پایش عملکرد محیطی و بازدید از موسسات خیریه که انجام شد، حاضران شاهد شکوفایی بذر خیر در زنجان بودند و برای شخص من جای بسی مباهات است که زنجانی‌ها گام‌های نیکو در این حوزه برداشته و درصدد سبقت از همدیگر در این حوزه هستند.

دکتر سیدمرتضی خاتمی ضمن تقدیر از فعالیت‌های خیّران در استان افزود: فعالیت‌های خیریه‌های استان ازجمله انجمن مهرانه، خیریه ولیعصر (عج) و انجمن کلیوی، مثال زدنی است.

وی ضمن ابراز امیدواری برای ادامه مسیر موجود در حوزه فعالیت خیریه‌ها بیان کرد: با وجود همه اقدامات انجام شده در حوزه سلامت، زنجان هم به مانند دیگر مناطق کاستی‌هایی در این حوزه دارد که باید این مساله مد نظر اعضای کمیسیون قرارگرفته و گام‌هایی برای ایجاد توازن و حل مشکلات برداشته شود.  

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بازدیدهای انجام شده از مراکز آموزشی و درمانی ولی‌عصر و مهرانه اظهار داشت: فعالیت خیّران زنجانی در دیگر خیریه‌ها از جمله ام‌اس و انجمن حمایت از بیماران کلیوی هم جای تقدیر دارد.

دکتر خاتمی همچنین بر الگوسازی از فعالیت خیریه‌ها و عمل به وظایف اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از آغاز سفر میدانی و استانی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: بازدید از حوزه سلامت استان، توفیقی برای دانشگاه بوده و نشان از روحیه انقلابی دارد.

حجت الاسلام محرمعلی شیرمحمدی افزود: انتظار می‌رود با ورود کمیسیون‌های بهداشت و درمان به استان شاهد اتفاقات خوبی باشیم. 

وی با اشاره به اینکه خیریه‌های استان بخشی از بار درمان را عهده‌دار هستند، تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری، امنیت وجودی در دکترین رفاهی بخش سلامت در جامعه است که متولی آن وزارت بهداشت و نظارت آن برعهده مجلس است که در این خصوص دقت مجلس حائز اهمیت بوده و قابل انکار نیست.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با بیان اینکه در این استان با مدیریت توانمند و همکاری تنگاتنگ حوزه بهداشت و درمان در زمان دکتر بیگلری و دکتر قزلباش، اتفاقات بسیار خوبی رخ داد و منجر به پیگیری بالغ بر 500 پروژه در بخش بهداشت و درمان شد. 

در ادامه این نشست رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان هم، اظهار داشت: حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی و خلاقیت و شفافیت، شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها است. 

دکتر پرویز قزلباش در این نشست، شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها را حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی و خلاقیت و شفافیت دانست و افزود: این سه محور عهد بین ما و خیریه‌ها است تا ضمن پیشبرد کارها، از موازی کاری هم پیشگیری شود.    

وی با بیان اینکه این جلسه نخستین مورد از جلسات استانی برای میزبانی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است، بیان کرد: این کمیسیون همواره از حامیان دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به حضور مدیران کل استانی و خیّرین در این نشست، تصریح کرد: حضور همه این بزرگواران منشا خیر خواهد بود.

وی با اشاره به فعالیت خیّران در حوزه سلامت استان افزود: سنگ بنای دانشگاه علوم پزشکی زنجان توسط خیّر فرهیخته، مرحوم مهدوی بنیان نهاده شد که منشا خیری برای استان شده است.

به گفته دکتر قزلباش ساختمان نخستین دانشکده پزشکی، بیش از ۵۰ درصد دانشجویان را پوشش می‌دهد و حدود ۴ هزار نفر نیز در دانشگاه علوم پزشکی زنجان مشغول به تحصیل هستند. 

وی با بیان اینکه زنجان بهشت خیران است و خیّران از مفاخر زنجان محسوب می‌شوند افزود: زمینه خوبی برای فعالیت خیران در این استان فراهم شده و دانشگاه هم همه تلاش خود را برای همراهی انجام داده است، کما اینکه بیمارستان ولی‌عصر (عج) توسط این خیران بنا نهاده شده و امیداست زیربنای افزایش تعداد تخت‌های این بیمارستان هم فراهم شود.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به فعالیت خیران در دیگر حوزه‌های سلامت ازجمله حمایت‌ از انجمن بیماران سرطانی مهرانه اشاره و ابراز کرد: دیگر انجمن‌های خیریه ازجمله انجمن حمایت از بیماران کلیوی هم فعالیت‌های موفقی دارند که در این رابطه در آستانه بهره‌برداری از مرکز دیالیز قرار داریم.

وی با اشاره به فعالیت انجمن حمایت از بیماران ام‌اس در استان، یادآور شد: این انجمن هم پوشش قابل توجهی برای بیماران درگیر انجام داده‌اند و همچنین انجمن حمایت از بیماران روان، که بیماران این انجمن از بیماران مظلوم هستند.

دکتر قزلباش تاکید کرد: بزرگ‌تر و حجیم‌تر شدن فعالیت خیریه‌ها نیازمند شفافیت بیشتر در این حوزه‌ها است چراکه گردش مالی در آن‌ها افزایش می‌یابد که در این راستا، دانشگاه علوم پزشکی از فعالیت این خیریه‌ها تقدیر می‌کند.

وی به برگزاری جشنواره سلامت و همچنین آئین محبت اشاره و اظهار کرد: دانشگاه فقط در هدایتگری و محل برگزاری جشنواره‌ها دخالت داشت و بقیه اقدامات توسط خود خیریه‌ها انجام شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه گزارشی از وضعیت جمعیتی استان زنجان با آمار یک میلیون و 80 هزارنفری ارائه کرد و افزود: نسبت زن و مرد در این استان تقریبا مساوی و 67 درصد جمعیعت در شهرها ساکن هستند.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از سال 1394 به عنوان رییس کلان منطقه‌ای قطب 6 دانشگاه علوم پزشکی انتخاب شده است، ادامه داد: اراک، قزوین، البرز، قم، ساوه و خمین در این کلان منطقه قرار دارند و هماهنگی بسیار خوبی در بین این دانشگاه‌ها وجود دارد. 

دکتر قزلباش شاخص‌های آموزشی تعداد دانشجو و تعداد اعضای هیات علمی را ازجمله دلایل انتخاب زنجان به رئیس کلان منطقه‌ای دانشگاهی عنوان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان در حال حاضر 360 عضو هیات علمی دارد که 60 درصد از آنها تمام وقت هستند.   

وی با بیان اینکه تعداد تخت‌های ICU و NICU هم افزایش یافته و به لحاظ کیفی هم ارتقا یافته است، به اجرای طرح تحول سلامت در بخش بهداشت اشاره کرد و ادامه داد: در این حوزه 457 هزار نفر در حاشیه شهرها و روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر زیر پوشش شبکه بهداشت قرار گرفتند.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به طرح ارجاع که مورد تاکید وزارت بهداشت است، تصریح کرد: زیرساخت‌ها در استان زنجان به لحاظ استقرار سخت‌افزاری و نرم‌افزاری انجام شده و همه اقدامات مربوط به پذیرش بیمار توسط پزشک انجام می‌شود و 83 درصد از بیماران به صورت الکترونیک ارجاع می‌شوند، هرچند تا تکمیل شدن این طرح راه طولانی داریم.


١٨:٣٧ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ١٨٢٠٤٥    /    تعداد نمایش : ٢١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18774 | بازدید امروز : 171 | کل بازدید : 124309 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.37