چاپ        ارسال به دوست

در نخستین نشست تخصصی بررسی ابعاد و مسائل حقوقی تنظیم‌گری در حوزه سلامت مطرح شد:

تلاش برای انجام پژو هش‌های کاربردی برای حل ابهامات و چالش‌های حقوقی تنظیم‌گری حوزه سلامت

نخستین نشست تخصصی بررسی ابعاد و مسائل حقوقی تنظیم‌گری در حوزه سلامت در مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت با محوریت شناخت خلاءها و چالش‌های موجود و موضوعات اولویت‌دار در حوزه تنظیم گری بخش سلامت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس، در این نشست که دوشنبه 7 بهمن ماه با حضور دکتر نجفی خواه رئیس مرکز تحقیقات حقوق سلامت، جمعی از اساتید، متخصصان وصاحبنظران حقوقی و نمایندگان حوزه‌های مختلف وزارت بهداشت برگزار شد، ابعاد مختلف تنظیم‌گری سلامت و رسالت آن در حوزه بهداشت و درمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نخستین اقدام، مهمترین موضوعات ذیل این محور پژوهشی مشخص شد.

در ابتدای این نشست، رئیس مرکز تحقیقات حقوق سلامت با اشاره به محورها و اولویت‌های پژوهشی مرکز برای انجام امور تحقیقاتی گفت،  در شورای پژوهشی مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت، اولویتهای پژوهشی مشخص شده است. دکتر نجفی خواه افزود، «مسایل و ابعاد حقوقی تنظیم گری در  حوزه سلامت (نظام صدور مجوز و نظارت)» از  محورهای مهم و موردنیاز برای تعریف و پژوهش در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. باید تلاش کرد تا با بهره‌گیری از توان علمی حقوقدانان و متخصصان اقتصاد سلامت و و تجربیات و دانش کارشناسان، فعالان و مسئولان حوزه سلامت به صورت تخصصی مهمترین موضوعات تنظیم‌گری حوزه سلامت مورد تحلیل علمی قرار گیرد.

در ادامه این نشست، دکتر باقر انصاری  توضیح داد: این نشست اولین جلسه از سلسله نشست‌های علمی و راهبردی مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت است. ۱۱ محور اصلی (از ۳۵ محور) مصوب به عنوان اولویت مطالعاتی و پژوهشی مرکز مشخص شده و باید با بررسی و‌کارشناسی محورها، به تهیه دقیق طرح‌نامه‌های پژوهشی در موضوعات اولویت‌دار دست یابیم. وی افزود، مطالعات حوزه تنظیم‌گری سلامت، حوزه مطالعاتی نسبتاً جدیدی است که نیاز به تبیین مفهومی دارد. تنظیم‌گری در حوزه سلامت بسیار گسترده است و دربرگیرنده موضوعاتی همچون تعارض منافع، تعرفه‌گذاری خدمات، انحصارها، صدور مجوزها، شفافیت، اطلاع رسانی و... است. دکتر انصاری تاکید کرد: در این نشست ها قصد داریم جهت گیری های لازم برای تبیین و تشریح صحیح تنظیم گری در حوزه سلامت را با مشورت نمایندگانی از جامعه علمی و متخصصانی از حوزه سلامت مشخص کنیم.

در پایان این نشست علمی- تخصصی ۱۸ عنوان و سرفصل مهم برای انجام پژوهش در حوزه تنظیم گری حوزه سلامت مشخص گردید و‌مقرر شد در جلسه آتی برای هر موضوع کارگروه تخصصی تشکیل شود.


١٩:٤٥ - سه شنبه ٨ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ١٩٩٢٣٠    /    تعداد نمایش : ١٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج