چاپ        ارسال به دوست

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در نشست خبری هفته دولت عنوان کرد:

تاکید بر اصلاح قوانین و مقررات به منظور ارتقای بهداشت جامعه و کاهش هزینه های درمانی

 

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس، دکتر کریم همتی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، هفته دولت را به همه کارکنان خدوم وزارت بهداشت تبریک گفت و اظهار داشت همه مجموعه وزارت بهداشت و به ویژه حوزه مسئولیت وی در معاونت حقوقی و امور مجلس، تمام همت و تلاش خود را بکار بسته اند تا در راستای تحقق عدالت اجتماعی و ارائه خدمت هر چه بیشتر به مردم عزیزمان گام بردارند.

بعد سیاسی وزارت بهداشت بیش از هر جایی در معاونت حقوقی و امور مجلس انعکاس دارد

دکتر همتی با تاکید بر مسئولیت سنگین معاونت حقوقی و امور مجلس یادآور شد، تعامل بسیار سازنده ای در زمینه طرح لوایح، تدوین قوانین مختلف، بودجه و ...  بین وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی برقرار است. وی گفت از آنجایی که بعد سیاسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیش از هر جایی در معاونت حقوقی و امور مجلس انعکاس دارد امیدواریم همدلی و همراهی کم نظیر وزارت بهداشت  و  نمایندگان مجلس منجر به اتفاقات پر خیر و برکتی برای مردم کشورمان باشد.

قوانین و مقررات را باید در جهت تحقق اهداف تقدم بهداشت بر درمان، اصلاح و به روزرسانی کنیم

معاون حقوقی و امور مجلس در ادامه با اشاره به دغدغه ویژه شخص وزیر بهداشت بر ارتقای شاخص های بهداشتی، پیشگیری از بیماری ها، اطلاع رسانی گسترده و ... افزود ، تلاش می‌کنیم با طرح موضوعات کاربردی و همکاری با سایر ارگانها و سازمانهای مرتبط از بار هزینه های درمانی کم کنیم. وی با اشاره به تجربه موفق کشورهای آلمان و انگلستان در زمینه آموزش اجباری کمک های اولیه گفت، باید به سمتی حرکت کنیم که با همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان راهنمایی و رانندگی کل کشور آموزش کمک های اولیه را در مدارس، جهت اخذ گواهینامه اجباری کینم قطعا این موضوع باعث پیشگیری از هزینه های درمانی زیادی می شود.

تعویق طرح افزایش دو برابر ظرفیت دانشجویان رشته پزشکی

دکتر همتی گفت: در موضوع طرح افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی، با محوریت دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت و تلاش های شبانه روزی این معاونت، توانستیم نمایندگان محترم را قانع کنیم و خوشبختانه طرح افزایش دو برابر ظرفیت دانشجویان رشته پزشکی به تعویق افتاد. وی گفت، هم اکنون هزینه تربیت و آموزش هر دانشجو در رشته پزشکی از 400 میلیون تا 500 میلیون تومان برآورد می شود که بدون در نظر گرفتن این مسائل، همچنین بسترهای مورد نیاز آموزشی، برنامه ریزی های اجتماعی و توجه به توسعه متوازن، در صورت افزایش پذیرش دانشجو، هزینه های آن برای کشور بسیار بیشتر خواهد بود.  بخش مهمی از دلایل کمبود پزشک ناشی از توزیع نامناسب فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در کشور است که نیاز است برای این موضوع راه حلی جدی اندیشیده شود. بر این اساس برنامه ریزی و تغییر سیاست در جذب دانشجو میبایست با آماده سازی زیرساخت‌های آن همراه باشد.

توصیه به نصب دستگاه کارتخوان در مطب از سوی پزشکان

دکتر همتی در بخشی از دیگر از سخنان خود با اشاره به مباحث مطروحه طی چند وقت اخیر در خصوص  نصب دستگاه کارتخوان در مطب از سوی پزشکان گفت، این موضوع بیش از اندازه برجسته شد و باید تاکید کنم که بر اساس گفته سازمان مالیاتی کشور، مالیات بر درآمد به هیچ وجه بر اساس دستگاه کارت خوان تعیین نمی‌شود بنابراین در این زمینه ابهامی بوجود آمد که نیاز به روشنگری بیشتر داشت. وی گفت توصیه بنده به همکارانم در مطب ها این است که حتما از دستگاه کارتخوان استفاده کنند این موضوع بیش از هر چیز ارائه خدمات به مراجعین مطبها را آسانتر میکند. دکتر همتی با اشاره به بحث اجبار به اخذ پول نقد از بیماران از سوی پزشکان در مطب ها افزود، هر چند گزارش این موارد بسیار اندک است اما با هر نوع دریافت پول غیرقانونی از بیمار و یا همراه بشدت برخورد می شود و دانشگاهها علوم پزشکی سراسر کشور موظف اند در صورت گزارش چنین مواردی با سرعت و قاطعیت ورود کنند.

مالیات بر کالاها و خدمات آسیب رسان باید تشدید شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با اشاره به مالیات بر کالاها و خدمات آسیب رسان گفت: انواع چیپس، نوشابه‌های گازدار، سیگار و مواد دخانی از جمله کالاهای آسیب رسانی هستند که در این لیست قرار دارند. یکی از راه‌هایی که امکان کاهش مصرف این قبیل کالاها را فراهم می سازد، در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده و یا افزایش آن برای آنهاست. در برنامه پنجم توسعه و در خصوص کالاهای آسیب رسان به سلامت جامعه، بند قانونی وجود دارد که طبق آن برای این کالاها عوارض و مالیات هایی باید در نظر گرفته شود. اخذ عوارض و مالیات از کالاهای آسیب‌رسان به دو دلیل انجام می‌شود. اول اینکه افزایش عوارض و مالیات و متعاقبا افزایش قیمت، خصوصا در مورد سیگار موجب کاهش مصرف این اقلام شود که این به سلامت عمومی جامعه کمک خواهد کرد و دوم اینکه مبالغی که به عنوان عوارض و مالیات از این کالاها دریافت می‌شود، می‌تواند به عنوان یک منبع مالی پایدار درخدمت سیستم بهداشت جامعه قرار گیرد.

اقدامات معاونت حقوقی و امور مجلس در حوزه املاک و مستندسازی

معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت افزود: تشکیل کمیسیون اصلی مستند سازی ستاد وزارتخانه و طرح موضوعات مربوطه و تصمیم گیری نسبت به موضوعات مطروحه از اقداماتی بوده که صورت گرفته است. حدود 30000 هزار ملک وزارت بهداشت و دانشگاههای تابعه وجود دارد که 17300 مورد تا کنون در سامانه ثبت املاک و مستندات قرار داده شده است وی همچنین با اشاره به  شورای حقوقی تشکیل شده در این معاونت گفت: با هدف رفع ابهامات در آیین نامه ها و بخشنامه های صادره، بررسی پرونده های مطروحه در هیات عمومی دیوان عدالت اداری جهت تنظیم لایحه دفاعیه و یا رفع ایرادات قانونی قبل از طرح در هیات عمومی، همچنین بررسی آیین نامه ها و دستورالعمل های تنظیمی از سوی معاونت های مربوطه و دانشگاه های علوم پزشکی این شورا فعالیتهای ارزشمندی انجام داده است.

طب سنتی در کنار علم پزشکی از قدیم بوده و اکنون هم به عنوان طب مکمل فعالیت می کند.

دکتر همتی با اشاره به نقدهایی که در زمینه طب سنتی وجود دارد گفت: طب سنتی در کنار علم پزشکی از قدیم بوده و الآن هم به عنوان طب مکمل فعالیت می کند. وزارت بهداشت اعتقاد دارد که بسیاری از موارد رو به گسترش در زمینه درمانی و استفاده از ابزارهای ناشناخته برای رفع بیماری مورد تایید نیست و قانونی هم نیست مواردی که موجب آسیب رساندن جسمی به مردم می شود را تحت پیگرد قرار می‌دهیم. اما بخش هایی از طب سنتی یا آن چیزی که تحت عنوان طب مکمل شناخته می شود می تواند در کنار علم پزشکی مورد استفاده قرار گیرد و کمک کننده باشد.

 


١٦:٤٧ - سه شنبه ٥ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ١٩٤٥٠٩    /    تعداد نمایش : ١٥٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج