چاپ        ارسال به دوست

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر بهداشت در شورای معاونین پارلمانی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی عنوان کرد:

تشریح گزارش عملکرد یکساله معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس، دکتر کریم همتی در شورای معاونین پارلمانی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد معاونت پارلمانی وزارت بهداشت در یک سال گذشته، بیان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از وزارتخانه های بزرگ و پرچالش است و با توجه به وسعت و تنوع کار حوزه پارلمانی در وزارت بهداشت، ما نیز مانند معاونت های پارلمانی سایر دستگاه ها، درگیر کار هستیم، درواقع، معاونت حقوقی و امور مجلس این وزارتخانه همانند سایر کارکنان در حوزه بهداشت و درمان که به صورت آنکال خدمت می کنند، عمل می کند.

وی افزود: کار در این حوزه بزرگ، پیچیدگی های زیادی دارد که با جدیت و تلاش همکارانمان به خوبی پیش رفته و کمترین چالش را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته ایم.

دکتر همتی اظهار کرد: از ابتدای فعالیتمان در معاونت پارلمانی ورات بهداشت تاکنون، از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ۶٧ سوال مطرح شده که ۵٢ سوال پس گرفته شده و ١٠ سوال در انتظار طرح در کمیسیون است، البته شخص وزیر بهداشت با نمایندگان مجلس تعامل خوبی داشته و این موضوع باعث می شود که امور مربوط به حوزه مجلس با روند مطلوب تری پیش رود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر بهداشت با بیان اینکه بیشترین سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان به مشکلات بهداشت و درمان از جمله تامین دارو مربوط است، گفت: با توجه به تنگناهایی که به دنبال تحریم های ظالمانه از سوی کشورهای زورگو بر ایران تحمیل شده، تامین برخی اقلام با مشکل مواجه شد که همکارانمان در وزارت بهداشت درصدد هستند با تمهیدات ویژه، اجازه ندهند در خدمت رسانی به مردم خللی ایجاد شود.

دکتر همتی خاطرنشان کرد: در دوره دکتر نمکی تاکنون، تعداد 6 دستگاه ماموگرافی، 12 دستگاه سی تی اسکن و 24 دستگاه ام آر آی با پیگیری نمایندگان مجلس در کل کشور توسط وزارت بهداشت خریداری و نصب شده است.

وی با تاکید براینکه مدیران و معاونین وزارت بهداشت با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جلسات زیادی را برگزار کرده اند، گفت: این جلسات با وزیر بهداشت نیز به طور مستمر درحال انجام است و تاکنون، نمایندگان مجلس 405 جلسه با وزیر بهداشت داشته اند. همچنین، دکتر نمکی برای پیگیری و بررسی وضعیت خدمت رسانی در حوزه بهداشت و درمان در کشور، تا پایان دی ماه 98 تعداد 39 سفر استانی داشته است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر بهداشت درخصوص اهم وظایف معاونت حقوقی و امور مجلس، عنوان کرد: تدوین ضوابط و مقررات کارآمد، دفاع موثر از دعاوی مطروحه علیه دستگاه، مدیریت اموال و املاک، نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادها، ایجاد وحدت رویه در عملکرد سازمانی دفاتر حقوقی دانشگاه ها و موسسات وابسته به وزارت بهداشت، از جمله وظایف معاونت حقوقی و امور مجلس در حوزه حقوقی است.

وی در ادامه سخنانش درخصوص اهم اقدامات انجام شده در جهت انجام تکالیف معاونت، بیان کرد: تشکیل کارگروه تنظیم مقررات و شورای حقوقی به منظور انطباق تصمیمات کلان وزارتخانه با قوانین و مقررات و اسناد بالادستی در راستای صیانت از ضوابط ابلاغی، دفاع موثر از دعاوی مطروحه علیه دستگاه، تشکیل هیات عالی تجدید نظر، وصول مطالبات صددرصدی، ایجاد وحدت رویه بین معاونت های تخصصی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزششکی از طریق تهیه و تصویب دستورالعمل هایی از جمله دستورالعمل تشکیل کمیسیون عالی تعهدات، از جمله اقدامات انجام شده در جهت انجام تکالیف این معاونت است.

وی درخصوص  کمیسیون عالی تعهدات گفت: با توجه به ضرورت سامان دهی به تعهدات فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی و ایجاد وحدت رویه و تعامل بین مراجع تصمیم گیر و توزیع نیروی انسانی در وزارت بهداشت متبوع، کمیسیون عالی تعهدات وزارت بهداشت با ریاست و محوریت معاونت حقوقی و امور مجلس تشکیل شده و عمده مشکلات موجود در زمینه های فوق را با هماهنگی بین معاونت های تخصصی حل کرده است.

دکتر همتی درخصوص شورای حقوقی معاونت حقوقی و امور مجلس، بیان کرد: درهمین راستا و به منظور بررسی نهایی آیین نامه ها، دستورالعمل ها و پاسخگویی به استعلامات مهم و رفع ابهامات و مرتفع کردن مشکلات حقوقی کلان معاونت های تخصصی، شورای حقوقی وزارت بهداشت با حضور اساتید و متخصصین برجسته حقوق در معاونت حقوقی تشکیل شده است.

وی با تاکید بر ایجاد وحدت رویه در عملکرد سازمانی دفاتر حقوقی دانشگاه ها و موسسات وابسته به وزارت بهداشت، بیان کرد: بررسی اموال غیرمنقول دانشگاه ها و موسسات وابسته به وزارت بهداشت و تشکیل کمیسیون مستندسازی، از دیگر اقدامات معاونت حقوقی است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر بهداشت با بیان اینکه تعداد کل املاک وزارت بهداشت 30031 ملک در سطح کشور است، خاطرنشان کرد: تعداد کل املاک ثبت شده در سامانه جامع حقوقی، 26503 ملک است.

 وی در ادامه به تشریح عملکرد هریک از دانشگاه های علوم پزشکی کشور در اخذ سند املاکشان پرداخت و درخصوص دیگر فعالیت های مستندسازی شده معاونت حقوقی، تصریح کرد: تاکنون 5620 پرونده مربوط به تعهدات آموزشی و 11063 پرونده به دیوان عدالت اداری در سامانه جامع حقوقی به ثبت رسیده است.

دکتر همتی، در ادامه به تشریح برخی اقدامات مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت پرداخته و با اشاره به تدوین پیش نویس قانون جامع سلامت، مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت و قوانین نظام سلامت در برنامه توسعه، بر استفاده از ظرفیت های قانونی برای تحقق سیاست های کلی سلامت، تاکید کرد.


١٥:٣٠ - شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨    /    عدد : ١٩٨٩٢٢    /    تعداد نمایش : ١٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج